Ние им помагаме на светот расте од 1999 година

Одличен анти-'рѓа алуминиумски лим 3003

3003 серија алуминиумски ламели е најчесто се користат производи од алуминиум и манган серија легура. Како резултат на манган легура елементи, кои производи имаат одлични својства анти-'рѓа, исто така познат како 'рѓа алуминиум.

карактеристика:

3003 за легура AL-Mn, е најстариот широко се користи на 'рѓа алуминиум, силата на оваа легура не е висока (малку повисока од индустриски алуминиум), не може да се загрее третман за да се зајакне, така што употребата на ладна обработка методи да ги подобри своите механички својства: во состојба на annealing има висока пластичност, полу-ладно стврднување кога пластика е сè уште добри, ладно стврднување кога пластични ниска, добра отпорност на корозија, добри заварување, сечење перформанси. Употреба се користат главно за ниски делови оптоварување бара висока пластичност и добар заварување, кои работат во течна или гасовита медиуми, како што поштенските сандачиња, бензин или масло за подмачкување цевки, разни садови со течност и други делови мал товар направени со длабоко извлекување: Жица користат да се направи навртки .

Поле на примена:

Производот е често се користи во пакување, механички делови, фрижидери, климатизација и вентилација цевки и други влажна средина, производот има добра способност за анти-'рѓа.

3003 алуминиумски ламели најчесто се користи во бродови, бродови, дрва возила, автомобили и авиони плоча заварување делови, треба да се строго садови оган притисок, опрема за ладење, телевизија кули, дупчење опрема, опрема за транспорт, проектили компоненти, оклоп и така натаму.

Алуминиумски ламели со национален стандард (GB / Т 3880-2006), се применуваат за алуминиумска легура лента материјал унифицирани стандарди.

процесот на термичка обработка:

1) заврши annealing: загревање 390 ~ 430 ℃; со ефикасно дебелината на материјалот е различен, држејќи време 30 ~ 120 мин; 30 ~ 50 ℃ брзина / h со печката лади до 300 ℃, а потоа со воздушно ладење.

2) брзо annealing: загревање 350 ~ 370 ℃; со ефективна дебелина на материјалот, држејќи време 30 ~ 120 мин; празен или водено ладење.

3) калење и стареење: калење 500 ~ 510 ℃, воздухот за ладење; вештачко стареење 95 ~ 105 ℃, 3h, воздухот за ладење; природно стареење собна температура 120h

Легура на алуминиум се пресметува тежината на алуминиум (kg) = 0,0000029 × дебела ширина × × должина алуминиум цевка тежина (kg) = 0,0000029 дебелина × ѕид × (надворешен дијаметар - дебелина на ѕид) × должина алуминиум со формулата тежина шипка (kg) = 0,0000029 × радиус × 60mm дијаметар големина на самото место 6061 плоча самото место карактеристики: 0.3mm-350mm (дебелина) 6061 бар самото место карактеристики: 3.0mm-500mm (дијаметар) 6061 жица самото место карактеристики: 0.1mm-20mm (жица со дијаметар)

3003 алуминиум хемиски својства:

Отпорност на корозија: 3003 Алуминиум отпорност на корозија е многу добра, во близина на отпорност на корозија на индустриски чист алуминиум, атмосферата, свежа вода, морска вода, храна, органски киселини, бензин, неутрална неоргански сол решение, итн имаат добра отпорност на корозија, отпорност на корозија во разредена киселина е исто така добар.

Во ладна деформација држава, 3003 алуминиумска легура има тенденција да лупам на корозија, толку е поголема деформација, на посериозни соголување. Како анодните оксидни на бојата не е униформа, тоа е обично не е елоксирани.


Време на мислењето: Септември-28-2018

WhatsApp Online Chat !